شرکت پویا راهبرد آذربایجان

طراحی و ساخت سیستم آنالیز سیگنال دست خط جهت تشخیص بیماران افسرده

جعفر آقازاده مسئول مرکز رشد مهندسی پزشکی شهید باکری سازمان بسیج علمی استان و مخترع این طرح در این باره به خبرنگار علم و فناوری، اظهار داشت: افسردگی، رایج‌ترین اختلال روانی است که اخیرا به شدت رو به افزایش نهاده است و تقریبا همه، حداقل به صورت خفیف احساس افسردگی کرده‌اند احساس دمغی، بی‌حوصلگی، غمگینی، ناامیدی، دلسردی و ناخشنودی همگی از تجربیات افسردگی رایج هستند.

 

وی با تاکید بر این که در حال حاضر درمان قطعی برای افسردگی وجود ندارد، ابراز داشت: آنالیز کمی حرکات بیمار می تواند در تشخیص افسردگی مفید باشد.

 

آقازاده با بیان این که حرکات درگیر در نوشتن توسط سیستم اعصاب مرکزی کنترل می شود، ادامه داد: لذا تشخیص افسردگی از طریق آنالیز دست خط مبتلایان به افسردگی  موثر است.

 

وی با اشاره به این که در این تحقیق سیگنال های حاصل از دست خط در دو گروه سالم و بیمار به طور کمی پردازش شده و از طریق یک شبکه عصبی مصنوعی برای طبقه بندی سیگنال ها استفاده شده است، خاطر نشان کرد: اثر کارهای شناختی مختلف نیز همزمان با نوشتن بررسی شده است.

 

مسئول مرکز رشد مهندسی پزشکی شهید باکری سازمان بسیج علمی استان با تاکید بر این که دست خط به عنوان یک مهارت از پیش یاد گرفته و تمرین شده، نیازمند توانایی کنترل دقت حرکات است، اذعان داشت: این مهارت پیچیده ممکن است در طول افسردگی، حتی در مراحل ابتدایی آن دچار اختلال شود و بنابراین آنالیز دستخط می­ تواند معیار مناسبی برای تشخیص افسردگی باشد.

 

این مخترع و محقق جوان تصریح کرد: این سیستم دارای دو قسمت سخت افزاری و نرم افزاری است که در قسمت سخت افزاری بیماران افسرده با نوشتن بر روی سیستم دیجیتال، اطلاعات سیگنال های دست خط شامل سرعت، شتاب و فشار قلم برای پردازش به نرم افزار نصب شده بر روی کامپیوتر ارسال می گردد.

 

وی در خصوص بخش نرم افزاری توضیح داد و ابراز داشت: نرم افزار شامل قسمت های مختلف بوده که با پردازش و طبقه بندی سیگنال دست خط افراد افسرده و مقایسه با نمونه سیگنال افراد نرمال به تشخیص بیماران افسرده می پردازد و دقت و سرعت تشخیص و سهولت انجام آزمایش و بایگانی اطلاعات سیگنال دست خط بیماران از جمله مزایای این سیستم می باشد.

 

آقازاده خاطر نشان کرد: این طرح با همکاری دکترسرباز عضو هیات علمی دانشکده فناوری های نوین دانشگاه تبریز و با حمایت پارک علم و فناوری استان و مرکز رشد مهندسی پزشکی بسیج علمی،پژوهشی و فناوری استان به انجام رسیده است.

6
توسط
تومان